کشور سوئیس که در قلب اروپا واقع شده است همواره برای گردشگران یک گزینه ی مطلوبی بوده و در این راستا شکلات سوئیسی نیز با توجه به شهرتی که داشته همواره مورد استقبال مردم در سراسر جهان بوده است . به طوری که وقتی نامی از این کشور ذکر می گردد محال است که فردی به یاد شکلات سوئیسی نیفتد . طعم و تنوع این شکلات ها سبب شده است که امروزه کشور سوئیس در بازار جهانی به عنوان یکی از مهمترین تولیدکنندگان شکلات و صادرکنندگان آن در نظر گرفته شود . در این قسمت از مطلب سعی داریم ابتدا با معرفی و اشاره ی کوتاهی به تاریخچه ی جهانی شکلات اطلاعات ارزشمندی را در مورد تاریخچه ی شکلات سوئیس در اختیار شما قرار دهیم . به راستی شاید برای بسیاری از افراد جای سوال باشد که آیا کشوری مثل سوئیس که دارای هیچ درخت کاکائو در هیچ یک از نواحی آن نیست می تواند به این اندازه در تولید و صادرات شکلات غنی باشد ؟ جواب این سوال آری است و حتی ناگفته نماند با توجه به اصولی که در تولید شکلات در این کشور دنبال می گیرد. تحولی عظیمی در دنیای شکلات صورت گرفته است شما کافی است یک بار طعم آن را احساس کنید خواهید دانست که شکلات سوئیسی با هیچ یک از شکلات هایی که قبلا آنها را امتحان کرده اید قابل مقایسه نیست. در این حالت است که می توانید معنای دقیق شکلات را احساس کنید . اگر به این کشور سفر می کنید تحت هیچ شرایطی فرصت امتحان شکلات سوئیسی را از دست ندهید. زیرا یک طعم جهانی را امتحان خواهید کرد به راستی که این سوغاتی می تواند یک سوغاتی بی نظیری در نظر گرفته شود

پایتخت شکلات جهان کجاست؟

شکلات، همانطور  که در قسمت بالا به آن اشاره شد همواره طرفداران بسیاری داشته و دارد .به گونه ای که برخی افراد به طور شدید به انواع شکلات به ویژه شکلات سوئیسی وابسته هستند . در ارتباط با تاریخچه ی شکلات ابتدا باید بدانیم که معرفی شکلات در اروپا به قرن 16 بر می گردد. زمانی که کاکائو از مکزیک به اروپا منتقل شد و برای اولین بار طعم این محصول برای اروپایی ها مشهود گردید .دلیل انتقال آن نیز توسط اسپانیایی ها به اروپا این بود که به علت عدم دسترسی به طلا در مکزیک ، اسپانیایی ها آن را به عنوان ارمغانی ارجمند در نظر می گرفتند .زیرا در مکزیک کاکائو به عنوان یک واحد ارز در نظر گرفته می شد  و به جای پول مورد داد و ستد قرار می گرفت  و پادشاه بلژیکی به محض این که کاکائو وارد اروپا گردید به دلیل علاقه ای که به شکلات پیدا کرد سبب شد که این محصول به طور فراوان در بلژیک  تهیه گردد . ولی در این راستا شکلات سوئیسی با داشتن طعم فوق العاده توانست با گذر زمان تاریخچه ی شکلات را در اروپا تحت کنترل قرار دهد . اگر چه امروزه در بلژیک بیش از 170 هزار تن شکلات در سال در بیش از 2000 فروشگاه فروخته می شود و هر بلژیکی در سال بیش از 11 کیلوگرم شکلات در سال مصرف می کند. ولی همواره برای افرادی که به اروپا سفر می کنند و به دنبال یک سوغاتی شکلات برای دوستان و خانواده ی خود هستند همواره شکلات سوئیسی جایگاه ویژه دارد و به همین دلیل بسیاری از افراد این کشور را مبدا اصلی شکلات در اروپا می دانند . همچنین در سوئیس انواع مختلفی از شکلات ها در دسترس می باشد و بیشتر به این دلیل است که شکلات سوئیس توانسته در اروپا جایگاه منحصر به فردی را کسب کند .

اگر به تاریخچه ی شکلات سوئیسی برگردیم متوجه می شویم که در آن روزگاران که کشور سوئیس تازه تولید و صادر شکلات را آغاز کرده بود در واقع این محصول، طعم چنان مطلوبی نداشت و در بین بسیاری از افراد محبوب نبود . در قرن 17 میلادی که کشور سوئیس با موقعیتی که در اروپا داشت تصمیم به تولید شکلات در عرصه های بیشتر را گرفت شکلات از گیاه کاکادو به دست می آمد و یک گیاه بد طعم بود که برای خوردن ان باید برای مدت طولانی جویده می شد . در ابتدا صنعت شکلات سازی سوئیس در منطقه تیچینو، جنوبی ترین مرز سوئیس با ایتالیا شروع شد و سپس به طور پیوسته در سراسر کشور گسترش پیدا کرد . بزرگترین پیشرفت و گام در راستا با شکلات سوئیس در سال۱۸۱۹بود که اولین کارخانه مکانیزه شکلات سازی در شهر ویوی سوئیس، در کنار دریاچه ژنو تاسیس شد. . صاحب این کارخانه فردی فرانسوی بود که او شکلات سازی را از ایتالیایی ها آموخته بود و با تجربه ای که کسب کرده بود توانست در سوئیس مرکز بزرگی برای تولید شکلات سوئیسی فراهم کند . در این کارخانه از دستگاه های مکانیزه برای تولید شکلات استفاده می شد و همین امر به آنها فرصت آن را داده بود که این محصول را به طور مازاد تهیه کنند که برای سایر کشورها نیز قابل صادر باشد . روز به روز بر اهمیت و شهرت شکلات سوئیسی افزوده شد تا جایی که درسال۱۸۳۶ خانواده اشپرونگلی (Sprüngli ) فروشگاهی در شهر زوریخ افتتاح کرد که بسیار مورد طرفدار همه ی افراد بود .
این کارخانه نیز بعد ها با ادغام شدن با برندهای دیگر نوع محصول تولیدی خود را ارتقا دادند و همین امر باعث شد که برند مشهور اشپرونگلی اند لیندت امروزه نیز طرفداران بسیاری داشته باشد .آن چه که سبب شد در طول تاریخ شکلات سوئیسی به چنین جایگاهی دست یابد در واقع قدرت خلاقیت و نوآوری مردم سوئیس بوده آن ها هر روز ترکیب ها ی گوناگونی را امتحان می کردند . و محصولات ویژه با طعم های گوناگون را تولید می کردند . آن ها با الهام گرفتن از طبیعت می توانستند شکلات هایی با اشکال گوناگون تهیه کنند که برای مشتریان بسیار فوق العاده به نظر برسد به گونه ای که شکلات مشهور توبلرون شکل مثلثی خاصی دارد که بسیاری معتقدند که این شکلات شکل مثلثی اش را از کوه مشهور سوئیس، ماترهورن الهام گرفته است.

طعم شکلات سوئیسی

طعم شکلات سوئیسی با توجه به ترکیب های گوناگونی که در آن استفاده می شد در مقایسه با سایر شکلات های تولید شده در جهات تفاوت زیادی داشت زیرا شکلات سازان این کشور ابتکار بالایی را برای تولید شکلات به کار می بردند هدف آن ها فقط تولید شکلات های موجود در جهان نبود آن ها می خواستند به یک طعم فوق العاده با این گیاهی که در ابتدا بد طعم تصور می شد دست یابند . به عنوان مثال تجربه‌های جدیدی با اضافه کردن پودر شیر بدست آمد. طعم شکلاتی که از مخلوط شدن شکلات شیری، بادام، عسل و نوقا به وجود می آمد به طور شدید مورد توجه و استقبال همه قرار گرفت . ادغام شدن شیر به شکلات سبب گردید که شکلات طعم شیری یک نوآوری فوق العاده در دنیای شکلات سوئیسی باشد . شکلات هایی بارنگ ها و شکل های گوناگون در کشور سوئیس تولید می شود که خیلی زود همه ی مردم دنیا با یک بار امتحان آن ها می توانند عاشق این طعم شوند .