کسب و کار فروش ادویه در منزل جزو مشاغل زودبازده و مورد پسند اکثر بانوان  و خانواده ها است که با سرمایه کم و امکانات و فضای محدود قابل انجام است و در صورت تلاش و پشتکار خوب ، دارای درآمدی مناسب و پایدار است . ادویه بخاطر ماهیت زیبای عطر ، طعم و رنگی که دارد و با داشتن تنوع و ترکیب های متفاوت مورد پسند اکثر مردم است و بلا استثنا در تمام منازل ، انواع مختلف آن بنا به سلیقه خانواده در قفسه های آشپزخانه موجود است و مصرف روزانه ادویه باعث ایجاد تقاضای زیادی شده است . 

ما با توجه به تجربیات مان در زمینه فروش ادویه و نیازهای روزانه مصرف کنندگان و همینطور درخواست های مشتریان خانگی سعی می کنیم مطالبی را برای کمک به کسانی که به فکر بسته بندی و فروش ادویه در منزل هستند و می خواهند به درآمدی مستمر و پایدار برسند ، ذکر کنیم تا شاید این موارد باعث شود راه رسیدن به هدف برای شما آسانتر گردد .

      ادویه چیست ؟      

هر کشور متناسب با شرایط آب و هوایی آن برای پرورش یک ادویه عالی است. همچنانکه شما نمی توانید برنج گیلان را در خوزستان ایران پرورش دهید، زعفران ایران را نیز نمی توان در سیلان هند به عمل آورد! لذا هر کشور ادویه معروف خود را دارد.

غذا و آشپزی یکی از محبوب ترین چیزهایی هستند که هر کسی با توجه به ذائقه و سلیقه اش به آن علاقه دارد! اما چه چیزی باعث خوشمزه و خوش طعم شدن غذاها می شود؟ گوشت؟ سبزیجات و یا حبوبات؟ و یا ترکیب همه مواد با یکدیگر!

حتی اگر از مرغوب ترین مواد غذایی هم برای پخت و پز استفاده کنید، باز هم یک جای کار می لنگد! بله درست حدس زدید، ادویه مهم ترین بخش اصلی آشپزی است. 

ادویه به قسمت معطر گیاه میگویند ، این قسمت می تواند ریشه مانند زنجبیل و زردچوبه ، تنه ی درخت مثل دارچین یا میوه ی آن مانند فلفل سیاه و یا دانه جوز هندی باشد . موارد استفاده از ادویه بیشتر برای معطر و خوش طعم کردن غذا است ، برخی نیز به غذا رنگی تازه و زیبا می بخشند.  ادویه ها به منظور عطر و طعم دهی به مواد غذایی استفاده می شوند و از برخی از آن‌ها برای مقاصد خوراکی یا دارویی نیز استفاده می‌شود. ادویه در زبان عربی جمع مکسر دواء است و چاشنی معادل فارسی آن می‌باشد.

در فرهنگ‌های مختلف گیاهان متعددی جهت طعم دادن به غذاهای مختلف به کار می‌رود و شاید راز تفاوت عمده در طعم غذاها در ملل مختلف علاوه بر نحوه پخت، به‌طور عمده به ادویه‌جات به کار رفته در آن‌ها مربوط می‌شود.

به عنوان نمونه در آشپزی هندی به علت استفاده فراوان از انواع فلفل و طعم دهنده‌های گرم، طعم تند طعم غالب بر غذاها می‌باشد. یا در آشپزی چینی به دلیل بخار پز و یا آب پز نمودن غذاها و جهت ایجاد مزه‌های مطبوع در آنها از سبزیجات معطر نظیر ریحان و جعفری بیشتر استفاده می‌شود.

برخلاف قبل که تجارت گیاهان دارویی و ادویه جات به صورت انحصاری بود، امروزه این تجارت به صورت غیر متمرکز و در سراسر جهان صورت می‌گیرد و مردم برای عطر و طعم بخشیدن به غذاهای خود از ادویه و چاشنی‌ها استفاده می‌کنند. امروزه مردم به طور فزاینده‌ ای علاقه مندند تا از مزایای ادویه‌ها و گیاهان دارویی برای بهبود سلامتی و استفاده در غذاهایشان بهره مند شوند که این امر کمک بزرگی برای رونق کسب و کار و تجارت ادویه در سطح خانگی تا تجارت بین المللی شده است .

      موارد لازم برای شروع کار بسته بندی و فروش ادویه در منزل      

1 - علاقه و پشتکار : پیشرفت هر کاری قبل از هر چیزی بستگی به میزان علاقه مندی شما برای آن کار دارد ، چنانچه علاقه نداشته باشید و با یک وسوسه زودگذر شروع بکار کنید مطمئنا زود هم از آن کار دست خواهید کشید لذا مثل هر شغل دیگه برای فروش ادویه باید علاقه مند به این رسته باشید و پشتکار خوبی داشته باشید تا بتوانید مسیر را تا رسیدن به هدف به خوبی پیش بروید.

2 - شناخت مشتریان هدف : باید شناخت نسبی از بازار هدفتان کسب کنید ، می خواهید در همان محله خودتان بفروشید ؟ می خواهید در شهرتان بفروشید ؟ می خواهید از طریق شبکه های اجتماعی مثل واتساپ ، تلگرام و اینستاگرام به مشتریانتان در سطح کشور بفروشید ؟  هر کدام از این مناطق فروش نیاز به شناخت جزیی تری نیز دارند با توجه به اینکه ذائقه ها در مناطق مختلف کشور متفاوت میباشد مثلا در جنوب کشور ادویه های تندتر بیشتر استقبال می شود و یا در بعضی مناطق کشور از ادویه هایی استفاده می کنند که کمتر زیره داشته باشد و ... 

اگر در شهر و محله خودتان می خواهید بفروشید با توجه به شناختی که دارید و می دانید مردم آنجا از چه ادویه هایی بیشتر استقبال خواهند کرد ، کارتان راحتتر است ولی میزان فروشتان محدودتر خواهد شد . البته این هم بستگی به پشتکار خودتان دارد اگر بتوانید با کیفیت بهتر و قیمت منطقی و مناسب بفروشید و تبلیغ درستی داشته باشید احتمال اینکه بهتر از خیلی ها که در سطح کشور با شیوه نادرست کار می کنند ، درآمد شما بیشتر از آنها خواهد بود .

چنانچه می خواهید با سرمایه بیشتری و از طریق شبکه های مجازی یا پلتفرم های فروش محصولات در سطح کشور فروش کنید قطعا نیاز به تنوع بیشتر محصولات خواهید داشت و با یک برنامه ریزی درست حتما به هدفتان خواهید رسید .

3 - لوازم مورد نیاز برای بسته بندی ادویه : برای بسته بندی ادویه با توجه به منطقه تحت پوشش نیاز به خرید و استفاده موارد زیر است :

ظروف بسته بندی : با توجه به شناختی که از بازار هدفتان کسب کرده اید می توانید از ظروف متفاوتی برای بسته بندی ادویه جات استفاده کنید مانند : پلاستیک سلفون ، پلاستیک زیپ کیپ ساده ، پلاستیک زیپ کیپ ساندیسی ( در رنگ ، سایز و طرح های مختلفی که در بازار وجود دارد ) ، قوطی پلاستیکی ، شیشه های مختلف ، بطری پلاستیکی و بطری های با درب ساده و نمک پاشی  . ما در ادویه مهاراجه با توجه به فروش گسترده مان در سطح کشور برای خرده فروشی از پلاستیک های زیپ کیپ ساندیسی متالایز و برای فروش عمده از کیسه های آلومینیومی استفاده می کنیم . مزیت پلاستیک های ساندیسی زیپ کیپ قیمت مناسب و تنوع سایز و طرح آن و همینطور استحکام آن میباشد که تقریبا بیشتر از 95 درصد مشتریان ما از این نوع بسته بندی رضایت دارند . شما هم می توانید برای کارتان  با توجه به سلیقه خودتان و تقاضای مشتریان هدف از ظروف بسته بندی مختلفی که ذکر شد استفاده بکنید . تقریبا تمام ظروف ذکر شده از طریق های سایت های اینترنتی قابل خرید هستند و یا می توانید در بازارهای شهرتان به راحتی پیدا بکنید . در تهران هم انواع مختلف پلاستیک ها را در سایزهای مختلف بصورت عمده و خرده می توانید از بازار تهران - پانزده خرداد - بازار پله نوروزخان تهیه کنید .

ترازو : ترازو یکی از اصلی ترین موارد لازم برای فروش است ، در بازار و یا سایت های مختلف با توجه به بودجه و نیازتان می توانید انواع مختلفی از ترازوها مانند : ترازوی آشپزخانه ، ترازوهای ریز با دقت بالا برای وزن کردن زعفران ، ترازوی دیجیتال ساده و ترازوی دیجیتال لیبل پرینتر را پیدا کرده و بخرید . فقط دقت داشته باشید ترازویی که میخرید نیازهای وزن کشی شما را برطرف کند و مجبور به هزینه کرد مجدد نشوید . 

ماشین دوخت : ماشین دوخت یکی از موارد لازم برای شروع کار بسته بندی ادویه است که در بازار و یا سایت های مختلف اینترنتی به راحتی می توانید از میان انواع ماشین های دوخت مانند : دستگاه منگنه در سایزهای مختلف یا دستگاه پرس در مدل و سایزهای مختلف با توجه به نیازتان انتخاب کرده و بخرید .

دستگاه آسیاب ادویه : در بازار دستگاه های مختلف آسیاب مانند : آسیاب های متنوع خانگی ، آسیاب های گهواره ای ، آسیاب های چکشی و .. را با سایزهای مختلف و بسته به نیازتان پیدا کنید . دستگاه آسیاب جزو موارد ضروری برای کار فروش ادویه است البته در صورتی که سرمایه تان جوابگو نیست ، می توانید در ادامه کارتان این دستگاه را بخرید و در شروع کار خودتان را تحت فشار نگذارید و بعنوان جایگزین می توانید از ادویه های پودری از فروشگاه های معتبر بخرید و یا برای آسیاب کردن با مبلغی کم از عطاری های سطح شهر برای آسیاب کردن کمک بگیرید .

کارتن : برای ارسال به نقاط مختلف کشور نیاز به بسته بندی کارتنی دارید که در حال حاضر ، جدیدترین سایزبندی پست کارتن ها از 1 تا 9 شماره گذاری شده اند که شما با توجه به سایز مورد نیاز خودتان می توانید به راحتی از طریق سایت های مختلف ، کارتن های مورد نیازتان را بخرید . 

ادویه جات : ادویه مهمترین و اصلی ترین بخش بسته بندی است که نیاز به توجه و شناخت زیادی دارد و بیشترین قسمت سرمایه تان درگیر خرید ادویه جات است و دقت و شناخت در مورد ادویه جات مهمترین عامل پیشرفت و کسب درآمد شما از این شغل است . ادویه خودمان را از کجا تهیه کنیم ؟ شاید این بیشترین دغدغه ای است که دارید و یافتن پاسخ برای این دغدغه تان واقعا مهم است ، ما حتی الامکان سعی می کنیم با توجه به تجربیاتمان شما را در این زمینه راهنمایی کنیم . 

اولین کار پیدا کردن فروشگاه عمده فروشی ادویه معتبر است که البته استعلام از چند فروشگاه و بررسی کیفیت و قیمت ادویه نیز مهمترین عامل فروش بیشتر شما خواهد بود . یک چیزی را که میخواهم به شما بگویم این است که اگر به دنبال فروش پایدار هستید هیچوقت کیفیت را فدای قیمت نکنید ، البته بعضی فروشگاه های قدیمی و معتبر ادویه اگرچه محصولات خوب و با کیفیتی دارند ولی باتوجه به این که اسم و رسمی در بازار دارند اجناس خود را با قیمتی گزاف ، غیرمنطقی ، غیرمنصفانه و خارج از عرف بازار عرضه می کنند که به این موضوع نیز توجه کنید . ولی بازهم تاکید میکنم برای پایداری شغل تان هیچوقت کیفیت را فدای قیمت ارزان نکنید . ادویه ها دو نوع هستند : ساده ( قلم یا پودر ) و ترکیبی  . ادویه های ساده در تمام کشور به راحتی و با کیفیت های متفاوت پیدا می شوند و تقریبا در اکثر شهرهای کشور می توانید عمده فروش ادویه ساده را پیدا کنید ، اگر از فروشگاه موردنظر خیلی مطمئن نیستید بهتر است ادویه قلم بخرید و خودتان آسیاب کنید . اگر هم فروشگاه معتبر و منصف است می توانید از آن ادویه های ساده قلم و پودری را با خیال راحت بخرید و بسته بندی کنید .

ادویه های ترکیبی باتوجه به ماهیت شان از یک فروشگاه تا فروشگاه دیگه متفاوت هستند و شناخت خوبی باید از فروشگاه عرضه کننده ادویه ترکیبی داشته باشید . متاسفانه خیلی از فروشگاهها بخاطر پایین آوردن قیمت ادویه ترکیبی از مواد ارزان قیمتی مثل نشاسته ، آرد سفید و .. استفاده می کنند که باعث می شوند طعم خوبی نداشته باشند و فقط به ارزان بودن محصول توجه می کنند اگرچه این نوع ادویه مشتریان زیادی دارد ولی ما به هیچ وجه به شما این مورد را توصیه نمی کنیم .

 ادویه ترکیبی اگرچه از ترکیب چند ادویه بدست میاید ولی باید شناخت مان از ترکیب ادویه علمی باشد و نه فقط قاطی کردن چند ادویه مختلف باهم با میزان نامناسب . بهترین ادویه های ترکیبی کشور را می توانید در جنوب کشور مخصوصا شهر چابهار ( باتوجه نزدیکی به کشور پاکستان و استفاده زیاد ادویه در این منطقه ) پیدا کنید ، اگرچه ادویه های ترکیبی این منطقه قیمتی متفاوت و بالاتر نسبت به جاهای دیگر کشور دارند ولی از نظر کیفیت در کشور بهترین هستند که ما در فروشگاه ادویه مهاراجه با تنوع بیشتر از یکصد مدل ادویه ترکیبی از کشورهای مختلف آمادگی همکاری با تمام شما عزیزان را داریم . 

یکی از مواردی که به فروشتان کمک خواهد کرد ترکیب ادویه توسط خودتان است ، بهرحال با توجه به ذائقه ، هر منطقه ادویه های ترکیبی محلی مخصوص به خودش را دارد که شما می توانید این ادویه ها را خودتان با کیفیت خوب ترکیب و بسته بندی کرده و به مشتریان در شهر محل زندگیتان و سایر مناطق کشور عرضه کنید و این کارتان بجز سودآوری برای خودتان به اشتغال محلی و معروف شدن منطقه کمک خواهد کرد . 

کارت ویزیت و لیبل : برای اینکه کسب و کارتان تبلیغ شود ، شما نیاز به چاپ کارت ویزیت و لیبل دارید . اگر میخواهید فقط برای یکی از این دو هزینه کنید پیشنهاد ما چاپ لیبل است که می توانید در انواع مختلف گرد یا چهارگوش طراحی و چاپ کنید و روی محصولات بچسبانید . حتما شماره موبایل و کانال فضای مجازی تان را برروی لیبل درج کنید . یکی از شرکت های طراحی و چاپ که می توانید هم طراحی و هم چاپ را بصورت آنلاین  با قیمت مناسب سفارش دهید ، گروه چاپ شاپرک است که با جستجو در گوگل می توانید به راحتی پیدا کنید . البته این فقط پیشنهاد بود و شما می توانید از سایت های مختلف و یا چاپخانه های شهر محل زندگیتان این کار را انجام دهید .

      بازاریابی و فروش ادویه      

اگرچه تمام موضوعات ذکر شده در بالا مهم بودند ولی مهمترین بخش هر کار تجاری ، فروش محصول و سودآوری است که خیلیا بخاطر نداشتن تجربه و پشتکار لازم در این بخش از کار میمانند . یکی از مواردی که در اول این بخش به شما میگم اینکه فروش ادویه کمترین ریسک را در بین رشته های شغلی دارد و نهایتش این است که این کار ضرری ندارد و یا ضررش قابل جبران است . ولی در صورت داشتن پشتکار و کسب تجربه در خلال انجام کار و استفاده از راههای درست فروش محصول ، حتما به درآمد پایداری خواهید رسید که می توانید زندگیتان را تامین کنید . همانطور که خیلی از مشتریان خانگی ما که در منزل فروش انجام میدهند ماهیانه بین یک تا هفت میلیون درآمد دارند .

میزان سود بسته بندی و فروش ادویه چقدر باید باشد ؟

این برای هر فروشنده ای یک سوال اساسی است ، پس از کسر هزینه ها می توانید قیمت خالص تمام شده محصول را بدست بیاورید ، اگرچه میزان سود دریافتی یک نظر شخصی است ولی پیشنهاد ما این است برای پیشرفت پایدار کارتان همانطور که گفتیم از ادویه های باکیفیت استفاده کنید اینجا هم میگیم سود منطقی و مناسب برای محصولتان در نظر بگیرید که هم در این وضعیت فشار اقتصادی باعث گرانفروشی نباشید و هم اینکه بتوانید مزد زحماتتان را دریافت کنید .

از چه راههایی ادویه بفروشیم ؟

راههای زیادی برای فروش محصولتان دارید که در زیر بطور خلاصه ذکر میکنم  :

فروش خانگی : با توجه به شناخت فامیلی و دوستی و ارتباطی که در این زمینه وجود دارد می توانید ادویه بفروشید و این مورد یکی از راحتترین راههای فروش برای بانوان در منزل است . اگر بتوانید ادویه های خوب و با کیفیتی در اختیار خانواده ها قرار بدهید خودشان برای شما تبلیغ خواهند کرد و این نتیجه اش داشتن فروش خوب و درآمدی همیشه رو به رشد خواهد بود .

فروش سوپرمارکتی : در این مورد می توانید با پیشنهاد قیمت مناسب به سوپرمارکت ها و وزن های سفارشی درخواستی مغازه داران می توانید سفارش دریافت کرده و بسته بندی کنید و در اختیار سوپرمارکت ها قرار بدهید . اگر از ادویه های مرغوب استفاده کنید این سفارشات تا سالیان زیادی ادامه خواهد داشت و برای شما یک درآمد پایدار است .

فروش از طریق فضای مجازی : شما می توانید از طریق ایجاد گروه در واتساپ ، کانال در تلگرام و یا ایجاد صفحه در اینستاگرام ( اپلیکیشن محبوب ایرانیان ) نسبت به فروش ادویه اقدام کنید . برای فروش ادویه از این طریق می توانید صفحات و کانال های بقیه رو چک کنید و ایده بگیرید . فضای مجازی راهی بسیار مناسب برای تبلیغ و فروش محصول تان است .

فروش از طریق سایت باسلام : شاید خیلی ها هنوز با سایت باسلام آشنایی نداشته باشند . سایت باسلام یکی از سایت های خوبی است که هرکسی به راحتی و رایگان در آن غرفه ایجاد میکند و با راهنمایی های سایت و کاربلدان سایت به راحتی محصولات خود را ثبت کرده و با تبلیغ مناسب نسبت به فروش محصول اقدام کند . در سایت باسلام در حال حاضر ، غرفه ادویه مهاراجه پرفروش ترین غرفه ادویه است . شما هم اگر با پشتکار ادامه دهید حتما فروش خوبی در سایت باسلام خواهید داشت . فقط یادتان باشد به قوانین سایت دقت کنید . برای شروع غرفه داری در سایت باسلام اینجا کلیک کنید . 

فروش از طریق سایت دیجی کالا : شاید قبل از این همه ما فکر میکردیم فروش در دیجی کالا فقط برای فروشگاههای بزرگ است ولی دیجی‌‌کالا اکنون این فرصت را برای تمام مشتریان و فروشندگان محلی خود فراهم کرده است، که از هرجایی که هستند به محصولات محلی و متنوع مناطق مختلف ایران دسترسی داشته باشند و از خرید و فروش آن لذت ببرند. خریدی که برای هر کس تنها در هنگام سفر و با فاصله چند ماه یا گاهی چند سال یکبار به شهرها و روستاهای دور و نزدیک امکان‌پذیر بود، از امروز در دیجی‌کالا در هر ساعتی از شبانه روز امکان پذیر شده است. این محصولات روز به روز و با اضافه شدن تولیدکنندگان محلی از روستاها، شهرها و بخش‌های مختلف کشور غنی‌تر و متنوع‌تر خواهد شد و به زودی کلکسیون کاملی از محصولات متنوع و با کیفیت بومی و محلی را در دیجی‌کالا ایجاد خواهد شد ، شما نیز درخواست تان را برای شروع در دیچی کالا در اینجا ثبت کنید تا بتوانید محصولات تان را به راحتی بفروش برسانید

در این نوشته سعی کردم تجربیات خودم را برای شما هموطنان عزیز و بانوان خانه داری که علاقه به ایجاد کسب و کار فروش خانگی ادویه دارند ، در اختیارتان بگذارم . برای همه شما روزهای پرامید و خوبی همراه با آرامش ، سلامتی و فروش خوب آرزو می کنم . اگر چنانچه سوالی داشتید می توانید از طریق واتساپ به شماره 09359357788 با من در میان بگذارید ، سعی میکنم تا حد دانش خودم راهنمایی تان کنم .

نصیر بر - مدیر فروشگاه ادویه مهاراجه