سالم‌ترین روش تهیه ذرت بوداده از طریق مکانیزم هوای گرم است که تنها 30 کالری دارد. شما می‌توانید از یک دستگاه پاپ کورن ساز خانگی که در بازار یافت می شود یا از روش‌های سالم خانگی ساده استفاده کنید.

1. اگر ذرت به درستی بوداده شود کالری کمی خواهد داشت.

هنگامی که درباره مزایای مصرف ذرت بوداده صحبت می‌کنیم، در واقع راجع به تهیه ذرت بوداده از طریق مکانیزم هوای گرم صحبت می‌کنیم (مکانیزم موجود در دستگاههای پاپ کورن ساز خانگی و صنعتی)، نه با استفاده از قابلمه و روغن و کره‌ که بسیار چرب و شور و ناسالم و پر کالری می‌باشد. یک مرکز علمی به این مسئله پی برده است که اندازه های بزرگ و متوسط ذرت بوداده که در برخی از سالن‌های سینما بفروش می‌رسد تا 1200 کالری انرژی و 60 گرم چربی اشباع شده دارد.

2. ذرت بوداده می‌تواند در مواردی از میوه‌جات و سبزیجات نیز سالم‌تر باشد.

بله، درست متوجه شدید. بر اساس یک تحلیل انجام شده در سال 2019 در ژورنال تخصصی آنتی اکسیدان، ذرت بوداده سرشار از ماده‌ای بنام پلی فنول است که ترکیبی است که در گیاهان بسیار یافت می‌شود و مثل آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند و ضد التهاب است. پلی فنول در میوه‌جات و سبزیجات محلول است که 90 درصد آن را آب تشکیل می‌دهد. اما ذرت بوداده تنها 4 درصد آب دارد، بنابراین پلی فنول داخل ذرت بوداده بسیار متمرکز است مخصوصا در پوسته آن که معمولا در بین دندانها گیر می‌کند. بر اساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه اسکرانتون، یک وعده ذرت بوداده می‌تواند تا 300 میلی‌گرم پلی فنول داشته باشد، که معادل 13 درصد مصرف روزانه یک فرد آمریکایی است. مقدار توصیه شده جهت مصرف روزانه میوه‌جات 225 میلی گرم و سبزیجات حدود 218 میلی گرم پلی فنول برای بدن فراهم می‌کند. البته این نکته را نباید فراموش کرد که ذرت بوداده بسیاری از ویتامین ها و مواد مغذی موجود در میوه‌جات و سبزیجات را ندارد، بنابراین نمی تواند به کلی جایگزین میوه‌جات و سبزیجات در رژیم غذایی شود.

3. ذرت بوداده با سرطان مبارزه می‌کند.

به گفته انستیتو پژوهشی سرطان ایالات متحده آمریکا یکی دیگر از آثار پلی فنول، نظیر آن دسته که در ذرت بوداده یافت می‌شود، توانایی آن در مسدود کردن آنزیمی است که سلولهای سرطانی برای رشد به آن نیاز دارند، و با این کار، سرطان را در بدن پخش می‌کنند. روش سنتی بهره بردن از مزایای سلامتی پلی فنول، مصرف منظم میوه‌جات و سبزیجات است، اما تمرکز بالای پلی فنول در ذرت بوداده آن را تبدیل به یک انتخاب سالم و جایگزین می‌کند. از آنجاییکه این مواد می‌توانند از التهاب و تشکیل جرم جلوگیری کنند، مواد غذایی سرشار از پلی فنول می‌توانند در پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی نیز نقش داشته باشند.

4. ذرت بوداده مقدار مورد نیاز بدن به غلات کامل را فراهم می‌کند.

ذرت بوداده تنها میان وعده‌ای است که 100 درصد جزو غلات کامل و فرآوری نشده است. تنها یک وعده ذرت بوداده حاوی بیش از 70 درصد غلات کامل توصیه شده روزانه است. دکتر جو وینسون که درباره ذرت بوداده و مصرف آن در دانشگاه اسکرانتون تحقیق و پژوهش می‌کند، توضیح می‌دهد که گرچه مواد غذایی که بعنوان غلات صبحانه مصرف می‌کنیم نیز جزو غلات بشمار می‌آیند، اما تنها نیمی از وزن این نوع خوراکی‌های صبحانه حاوی غلات کامل است.

5. ذرت بوداده می‌تواند یبوست را برطرف کند.

از آنجاییکه ذرت بوداده جزو غلات کامل است، فیبر غیر حلال آن لوله‌های گوارشی را تمیز می‌کند و از یبوست پیشگیری می‌کند. بر اساس گزارش انجمن دارو و غذا (FDA) یک وعده 3 فنجانی ذرت بوداده حاوی 3.5 گرم فیبر است و یک رژیم سرشار از فیبر می‌تواند به حرکت منظم روده ها کمک کند.

6. ذرت بوداده: یک میان وعده ایده‌آل

نسبت به مواد غذایی کم فیبر یا بدون فیبر، مواد غذایی پر فیبر برای هضم شدن نیاز به زمان بیشتری دارند، بنابراین بمدت طولانی‌تری احساس سیری به انسان می‌دهند. مصرف ذرت بوداده بعنوان میان وعده می‌تواند اشتها را نسبت به مصرف انواع شیرینی‌‌ها و مواد غذایی چرب کاهش دهد. فقط آن را پر از نمک و روغن نکنید.

7. ذرت بوداده: میان وعده ای سازگار با دیابت

گرچه میزان فیبر موجود در مواد غذایی را بر روی بر چسب های مواد غذایی تحت عنوان کل کربوهیدرات درج می‌کنند، اما باید بدانیم که تأثیر ذرت بو داده بر قند خون همانند کربوهیدراتهای تصفیه شده‌ای مانند نان سفید نخواهد بود. طبق پژوهش انجام شده در سال 2015 در ژورنال سیرکولیشن، مواد غذایی پر فیبر کربوهیدرات قابل هضم ندارند، بنابراین سرعت هضم را کند می‌کنند و باعث افزایش تدریجی و کمتر قند خون می‌گردند.

8. برای تزئین روی ذرت بوداده گزینه های بسیار زیادی وجود دارد.

شما می‌توانید بر روی ذرت بوداده بسیاری مواد دیگر به غیر از کره و نمک اضافه کنید. برای طمع شیرین به آن دارچین یا ادویه پای سیب اضافه کنید و یا برای تند کردن آن، سس تند یا کاری به آن اضافه کنید. همچنین می‌توانید با کمی پنیر پارمژان رنده شده و کمی روغن زیتون به این میان وعده طعم ایتالیایی بدهید. اساساً، هر نوع ادویه می‌تواند بدون آنکه کالری بیشتری به آن اضافه کند طعم بیشتر و بهتری به ذرت بوداده بدهد.

9. آهن موجود در ذرت بوداده از اسفناج بیشتر است.

البته این مقدار خیلی بیشتر نیست اما حقیقت دارد! بر اساس گزارش وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا، 28 گرم ذرت بوداده حاوی 0.9 میلی گرم آهن است در حالی که یک پیمانه اسفناج خام (30 گرم) 0.8 میلی‌گرم آهن دارد. این اعداد به نظر کم می‌آید اما مردان بزرگسال تنها 8 میلی گرم آهن به صورت روزانه در رژیم غذایی خود نیاز دارند. از سوی دیگر این نیاز روزانه در زنان بزرگسال، 18 میلی گرم است. (بخاطر مقدار خونی که زنان در دوران قاعدگی از دست می‌دهند.) بر اساس گزارش مراکز کنترل و پیشگیری بیماریها، تقریبا 10 درصد زنان کمبود آهن دارند. پس خانمها توجه داشته باشند، با انتخاب مواد غذایی سالم کمبود آهن خود را جبران کنند.