دسر سیب سرخ‌کرده چیزی شبیه به خمیر سرخ شده و یا دونات است که به روشی ساده می‌توان در خانه تهیه کرد. این دسر پاییزی عالی با سیب‌های تازه نگینی شده و خمیر مخصوص درست می‌شود که در روغن حسابی سرخ و برشته می‌شوند. در انتها هم در دارچین و شکر غلطانده می‌شوند تا طعمی کامل داشته باشند.
برای درست کردن سیب سرخ شده راه‌های بسیاری پیش روی شماست. بعضی آن را به صورت اسلایس شده همراه با پوست داخل خمیر می‌اندازند و نوع دبگر هم سیب نگینی شده است که داخل خمیر ریخته می‌شوند. می‌توانید از مدل‌های پیچیده‌تری استفاده کنید که خمیر روی سیب‌های مکعبی تا شده سپس خمیر به صورت رشته یا مکعبی در می‌آید و سپس شکل داده می‌شود. گاهی اوقات سیب‌ها را از قبل می‌پزند تا کاملا نرم شوند در حالی که در بقیه موارد سیب‌ها خام و سفت هستند.
بسیاری اوقات به شکل گرد و پهن همانند برگر و یا گاهی هم به شکل دایره‌های بی شکل و ناهماهنگ در می‌آیند. در بعضی از دستورالعمل‌ها سیب سرخ‌کرده به جای سرخ شدن در روغن، در فر درست می‌شود. اکثر دستورالعمل‌های سیب سرخ‌کرده از مخمر یا بیکینگ پودر برای تخمیر استفاده می‌کنند تا خمیر ور بیاید.
نوع مخمری نیاز به زمانی بیشتر برای ور آمدن خمیر دارد و آن‌ها بافتی سفت‌تر و جویدنی دارند در حالی که نوعی که با بیکینگ پودر درست می‌شود، نرمتر است و بافتی شبیه کیک دارد و خمیر دقیقا پس از آماده شدن، سرخ می‌شود؛ بدین معنی که نیازی به استراحت ندارد. ما در اینجا از بیکینگ پودر برای افزایش سرعت و آسانی کار، استفاده کردیم. این سیب‌های سرخ‌کرده شیرین و لطیف به سرعت در دهان شما ذوب می‌شوند.
مواد لازم
شکر سفید: ۱ پیمانه
پودر دارچین: ۲ و ۱/۲ قاشق چای‌خوری
آرد: ۱ و ۲/۳ پیمانه (۲۳۶ گرم)، اندازه گیری با سرتاس و ریختن در پیمانه
بیکینگ پودر: ۲ و ۱/۲ پیمانه
جوز: ۱/۴ قاشق چای‌خوری
نمک: ۱/۲ قاشق چای‌خوری
سیب: ۲ پیمانه (۲۳۲ گرم)، پوست و هسته گرفته و نگینی شده (قطعات نیم سانتی)
آب سیب تصفیه نشده: ۲/۳ پیمانه یا آب سیب معمولی (جایگزین در بخش ترفند‌های آشپزی گفته شده)
تخم مرغ: ۲ عدد
کره: ۲ قاشق غذاخوری، ذوب شده
اسانس وانیل: ۱/۲ قاشق چای‌خوری
روغن مایع: ۶ پیمانه برای سرخ کردن
طرز تهیه
۱. روغن را در قابلمه‌ای بزرگ تا حرارت ۱۸۰ تا ۱۹۰ درجه سلسیوس گرم کنید.
۲. در کاسه‌ای کوچک، ۳/۴ پیمانه شکر و ۲ قاشق چای‌خوری دارچین را با همزن سیمی با هم مخلوط کرده و کنار بگذارید.
۳. داخل کاسه‌ای بزرگ، آرد، بیکینگ پودر، جوز و نمک را با هم مخلوط کنید. سیب‌ها را اضافه کنید و با قاشق چوبی یا سیلیکونی بهم بزنید تا تمام سطح آن‌ها به طور یکسان از آرد پوشیده شود.
۴. داخل کاسه، آب سیب تصفیه نشده (آب سیب حاصل از جوشاندن سیب)، تخم مرغ، باقیمانده شکر، کره و وانیل را با هم مخلوط کنید. مخلوط حاصل را داخل کاسه آردی بریزید. با قاشق سلیکونی یا لیسک بهم بزنید تا ترکیب شوند.
۵. خمیر را با استفاده از اسکوپ (۱ و ۱/۲ قاشق غذاخوری برای هر کدام)، به دقت از خمیر برداشته و داخل روغن داغ شده بریزید. حدود ۷ تا از این خمیر‌ها را هر بار در قابلمه بریزید. آن‌ها را سرخ کنید تا زمانی که ته آن‌ها به رنگ طلایی تیره دربیاید یعنی حدود ۶۰ تا ۹۰ ثانیه سپس برگردانید و سمت مقابله را با همین مدت زمان سرخ کنید تا برشته شود. به درجه حرارت روغن دقت کنید که همان ۱۸۰ درجه بماند.
۶. کف یک سینی فر را حوله کاغذی بگذارید تا روغن آن‌ها گرفته شود البته در زمانی کوتاه یعنی حدود ۱۰ ثانیه سپس داخل مخلوط شکر و دارچین داخل کاسه بیندازید تا روی آن‌ها به وسیله این مخلوط پوشیده شود. این فرایند را با استفاده از بقیه خمیر تکرار کنید. بهتر است آن‌ها را گرم سرو کنید.
ترفند‌های آشپزی
سیب‌ها را به تکه‌های کوچک برش بزنید؛ این کار باعث می‌شود بهتر از تکه‌های بزرگ در دهان ذوب شود و راحت‌تر خورده می‌شود و به این ترتیب طعم سیب را داخل هر لقمه و در کل دهان احساس خواهید کرد.
از دماسنج آشپزی (مخصوص سرخ کردن) استفاده کنید تا دمای روغن را اندازه بگیرید. دمای مناسب برای درست کردن سیب سرخ‌کرده عالی، بسیار مهم است. اگر خیلی داغ باشد، بخش بیرونی آن سوخته خواهد در حالی که وسط آن هنوز نپخته است. اگر دما خیلی پایین باشد همانند اسفنج عمل کرده و روغن زیادی را جذب خواهد کرد.
خمیر را به مقادیر کوچکی استفاده کنید. اگر خمیر سیب سرخ‌کرده خیلی بزرگ باشد، وسط آن خام مانده و بخش بیرونی قهوه‌ای خواهد شد. وقتی که خمیر را با اسکوپ برمی‌دارید نباید بزرگتر از توپ گلف باشد.
موقع سرخ کردن، به تعداد زیاد از خمیر را داخل قابلمه نریزید تا هم به هم نچسبند و هم به طور یکسان سرخ شوند. این کار شما را هم راحت‌تر خواهد کرد. همچنین کمک می‌کند دمای روغن زیاد پایین نیاید.
بهترین شیوه مصرف سیب سرخ‌کرده، بلافاصله پس از آماده شدن و به صورت گرم است، اما می‌توان آ را به مدت یک روز در ظرفی دربسته نگه داشت.
نباید بگذارید خمیر به مدت زیادی بماند، چون اگر پس از آماده شدن سرخ شود، نتیجه کار پف‌تر خواهد بود.
می‌توانید به جای انداختن در شکر و دارچین از شربت غلیظ دارچین و شکر (گلیز دارچین) استفاده کنید. برای این کار با استفاده از قاشق، شربت غلیظ را روی سیب‌های سرخ‌کرده بریزید.
می‌توانید این دسر را با میوه‌های دیگر همچون هلو یا بلوبری هم درست کنید.
به جای آب سیب تصفیه نشده می‌توانید از شیر یا شیر ترش استفاده کنید. از آنجایی که ترکیب شیر غلیظ‌تر از آب سیب است، ۱ قاشق اضافه‌تر استفاده کنید. آب سیب فقط به منظور ایجاد طعمی ملایم از سیب استفاده می‌شود.