شاورما یا دونر کباب ترکی یکی از غذاهای معروف ترکیه است که در بسیاری از کشورهای دیگر هم محبوب شده. شاورما در واقع مقدار زیادی گوشت مزه‌دار شده است که به سیخ کشیده و با شعله‌ی ملایم برای چند ساعت بریان می‌شود. قسمت‌های پخته‌شده‌ی این کباب مرحله به مرحله تراشیده و سرو می‌شوند. برای پخت شاورما معمولا از گوشت بره، گوسفند، گاو، گوساله، مرغ و بوقلمون استفاده می‌شود. قبل از به سیخ زدن گوشت، آن را حسابی مزه‌دار می‌کنند. شیوه‌ی پخت و طعم خوشمزه‌ی گوشت بریان، باعث شده دونر کباب طرفداران همیشگی خود را حفظ کند. بین انواع دونرها شاورما مرغ بین برخی پرطرفدارتر است چون چربی کمتری نسبت به گوشت قرمز دارد. شاید فکر کنید طرز تهیه دونر کباب مرغ نیاز به مهارت ویژه‌ای دارد اما در واقع طرز تهیه شاورما بسیار ساده است و به راحتی می‌توان آن را در خانه تهیه کرد.

مواد لازم برای شاورما مرغ

  • سینه یا فیله مرغ: ۵۰۰ گرم
  • ماست: ۸ قاشق غذاخوری
  • سیر رنده شده: ۲ قاشق غذاخوری
  • روغن زیتون: ۴ قاشق غذاخوری
  • سیر رنده شده: ۴ حبه
  • آب لیمو ترش تازه: ۱ عدد
  • ارده: ۲ قاشق غذاخوری
  • ادویه شاورمای مهاراجه به مقدار لازم
  • نان لواش یا نان پیتا به میزان لازم

طرز تهیه شاورما مرغ (دونر کباب خانگی)

۱. فیله یا سینه مرغ را به صورت ورقه‌های نازک برش دهید.

۲. قطعات مرغ برش داده شده را در یک کاسه قرار دهید و ۳ قاشق ماست، نیمی از سیر خرد شده، روغن زیتون، نیمی از آب لیمو ترش و ادویه شاورمای مهاراجه را به آن اضافه و با هم مخلوط کنید. مرغ را برای یک ساعت درون یخچال قرار دهید تا ادویه‌ها به خوبی به خورد مرغ بروند و مرغ مزه‌دار شود.

۳. بعد از گذشت حداقل یک ساعت، کف تابه گریل را با فرچه چرب کنید و زمانی که تابه کاملا داغ شد، تکه‌های فیله را درون آن بچینید. حرارت تابه را زیاد نگه دارید تا مرغ سریع بپزد و آب میان‌بافتی آن خارج نشود. وقتی مرغ به آهستگی تفت داده شود، آب میان‌بافتی آن خارج و در نتیجه سفت و خشک می‌شود.

۴. زمانی که یک طرف مرغ‌ها گریل شد آن‌ها را پشت‌ و رو کنید تا طرف دیگر آن‌ها هم گریل شود.

۵. فیله‌ها را از تابه خارج کنید و به اندازه‌ی دلخواه برش بزنید.۶. برای تهیه کردن سس شاورما، ارده، مابقی سیر و ماست را با نمک، فلفل سیاه، و آب لیمو ترش مخلوط کنید.۷. یک لایه نان را پهن کنید و روی آن را کمی سس بمالید. سپس مانند تصویر مقداری از فیله‌ها، پیاز خلال شده، خیار شور و سیب زمینی سرخ شده را وسط آن قرار دهید.

۸. کف تابه گریل را دوباره کمی چرب کنید و ساندویچ‌‌ شاورما را روی آن قرار دهید. می‌توانید با قرار دادن یک جسم سنگین مثل یک کاسه‌ی بزرگ روی ساندویچ‌ها فشار ایجاد کنید تا بهتر گریل شوند. وقتی یک طرف ساندویچ‌ها گریل شد آن‌ها را برگردانید تا طرف دیگر هم برشته شود.

نوش جان !